Ez a cikk segít a kulisszák mögé látni, és megérteni a káprázatos fények, hangok és színek mögött rejlő kémiai folyamatokat. Íme a különféle tűzijáték típusok működés közben.
Hogyan működik a tűzijáték, a tűzijáték bomba és a többi pirotechnikai termék?
A tűzijátékok lenyűgöző, színes látványát különböző kémiai reakciók hozzák létre, és számos típusuk létezik. Az alábbiakban bemutatjuk, hogyan működik a tűzijáték bomba és az egyéb pirotechnikai termékek.
A gyakran használt kereskedelmi tűzijátékok egyik elterjedt típusa rakétákhoz hasonlóan működik. A felhasználó gyújtózsinórt éget, amely eléri a tűzijáték alját, aktiválva a fekete lőporból készült felhajtótöltetet. Az ebből keletkező forró gázok és energia lövik ki a tűzijátékot a csőből, amelyet apró effekt golyókkal (csillagok) töltöttek meg. Ezek határozzák meg a tűzijáték színét, látványát, formáját.
A tűzijáték magasságával arányosan működő időzített gyújtózsinór aktiválja a robbanótöltetet, felszabadítva a csillagokat, amelyek lenyűgöző színeket, hangokat és egyéb effekteket hoznak létre.
A tűzijátékok különböző megjelenése a csillagok típusától és méretétől függ, beleértve a fémsókat tartalmazókat, amelyek ragyogó színeket, valamint különböző kémiai vegyületeket tartalmazókat, amelyek látványos fényhatásokat keltik, például stroboszkópos és szikrázó effekteket.
Egyes csillagok különleges hanghatásokat is kiváltanak, például a kálium-klorát, amely hangosabb robbanást, vagy a bizmut, amely recsegő vagy pukkanó hatást eredményez. Egyedi tűzijátékot tervezve a vegyi anyagokat a csőbe helyezik, így lassú égést és sípoló hangokat lehet elérni.
De nézzük meg részletesebben is az egyes tűzijáték típusokat.
Petárdák és csillagszórók
A petárda és a csillagszóró talán a két a legnépszerűbb pirotechnikai termék. Az alábbiakban ezek működését is külön bemutatjuk.
Petárdák
A köznapi szóhasználatban a tűzijáték bombákat is szokták petárdának hívni, pedig „hivatalosan” petárdának kizárólag a kisebb-nagyobb durranó hangot adó termékeket nevezzük.
Léteznek villanó petárdák, amelyek robbanáskor fény hatást is kiváltanak. Ezek bontótöltete fémpor alapú klorát vegyület, ami intenzívebb hanghatást képes előidézni.
Sok országban az ilyen típusú petárdák lakossági használatát már tiltják. A petárdák másik típusa feketelőpor bontótöltettel gyártott. Ezek hanghatása kevésbé erős. Németországban például csak az ilyen típusú petárdák használata engedélyezett magánszemélyek részére.
A petárdákat a legtöbben hanghatásuk miatt használják, ezek alapján több csoportba oszthatók:
- 60 decibeles
- 80 decibeles
- 120 decibeles
Utóbbi könnyen okozhat maradandó halláskárosodást – akár süketséget is.
Mint megannyi tűzijáték, a petárda is kínai találmány. Eleinte vékony bambuszszár-szeleteket töltöttek meg lőporral, amelynek végébe rövid gyújtózsinórt (köznapi nevén: kanóc) rögzítettek.
A petárda részei:
- 1. gyújtózsinór
- 2. gyújtófej
- 3. gipsz
- 4. robbanóanyag
- 5. késleltető
- 6. hajtóanyag
- 7. fúvóka
- 8. borítás
Fontos, hogy bár a környező országokban nem, de Magyarországon tilos petárdázni – birtokolni és felhasználni egyaránt. Aki a tilalom ellenére petárdázik, szabálysértést követ el és 150 ezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható.
Csillagszóró
A csillagszórót sokan nevezik a tűzijáték kistestvérének. A meggyújtását követően szikrákat szór, amelyek valóban hasonlóan szóródnak szét, mint az éppen felrobbanó tűzijáték.
Régen nagy divat volt a csillagszórókat díszként a karácsonyfára aggatni és meggyújtani.
Működési időtartama a csillagszóró hosszától függ.
A csillagszóró elkészítése:
- A csillagszóró alapját képező céldrótokat egy válogatógépbe helyezik;
- a gép mozgásával a drótokat párhuzamosan egy rácsba hulljanak;
- a csillagszóró égéséért felelős bárium-nitrátot semleges kémhatású bórsavval és kukoricaliszttal vegyítik;
- majd vizet és vasreszeléket adnak hozzá – ez utóbbi adja a csillagszóró színét;
- végül az alumíniumport is hozzáadják a masszához;
- majd az így képzett masszával bevonják a drótokat.
A pálca fajtájától függően ismételik meg a mártási eljárást, hogy elérjék a csillagszóró kívánt vastagságát. Mártások között kissé megszárítják a még képlékeny masszát, az utolsó mártást követően (általában 2 vagy 3 alkalommal mártják) teljesen megszárítják a pálcára felvitt elegyet.
A Magyarországon kapható csillagszórókat kínai gyárakban állítják elő, különböző formákban és méretben. A legnépszerűbbek a 16, 28, 40, 55 és 70 cm-es egyenes szálúak, vagy a figurálisak közül a fenyő, szív vagy csillag alakzatúak.
Tűzijáték bombák
Alább a legnépszerűbb tűzijáték termékek bemutatását olvashatod. A működésük és a rövid használati útmutatás mellett felhasználási ötleteket is találsz az egyes termékek leírásában.
Sperikális bombák
A sperikális bombák csillagokkal és fekete porral töltött papírgolyók. A csillagokat, amelyek csillámporból készültek, a kettévágott papírgolyó felekbe töltik, és fekete porral veszik körül. Ezt követően a golyó/bomba két részét összefordítják, és minden irányból erős papírszalagokkal többszörösen körbekötözik. Így tartják egyben annak szerkezetét.
Amikor a gyújtózsinórt meggyújtják, az működésbe hozza a bomba aljára illesztett lökőtöltetet, az kirepíti a bombát az égbe. A bomba belsejében lévő időzített gyutacs beleég a bomba belsejébe, és működésbe hozza a robbanótöltetet, aminek hatására a héj felrobban, és a színes csillagok fényes szikraesővel égnek.
Etázsbombák
Az etázsbombák összetettebbek, és két vagy három fázisban működnek. Lényegében több azonos méretű sperikális bomba van egymásra illesztve, és közöttük időzített gyújtózsinór biztosítja az átégést. Így a bombák időben elcsúsztatva képesek egymás után felrobbanni.
Különböző színű és összetételű csillagokat tartalmazhatnak a különböző hatások elérése érdekében. Egyes lövedékek robbanóanyagot tartalmaznak, amelyet úgy terveztek, hogy az égen recsegjen, vagy sípoljon, amikor felrobbannak.
Egyéb pirotechnikai termékek működése
Füstbombák
Színes füstgömböket termelnek, és gyakran használják napközben. Különböző színekben készítik. Leggyakoribbak a piros, zöld, fehér, fekete és kék.
Szívesen használják fotózásokon, focimeccseken, partikon.
Római gyertyák
A római gyertya egy hagyományos típusú tűzijáték, amely egyetlen csőből áll, amibe több lövést is belepréseltek. Jellemzően 5-20 lövéses római gyertyát tudunk vásárolni. Minél vastagabb a cső mérete, annál több a pirotechnikai elegyet tartalmaz, így nagyobb látványra számíthatunk.
A kisebb kaliberű római gyertyák szerényebb csillagokat, színes gömböket, vagy csóvákat lőnek. A nagyobbak változatos effekteket tartalmazhatnak, amelyek durranva, gyönyörű csillagokat bontanak az égen.
A római gyertyát oszlophoz, rúdhoz kell erősíteni, vagy fix csőbe helyezni, úgy, hogy a gyújtózsinórral ellátott vége nézzen az ég felé. Oldalt állva gyújtsuk meg a gyújtózsinórt, majd 5-8 mp késleltetés után egymást követő lövések hagyják el a torkolatot.
A lövések között sokszor tapasztalhatjuk, hogy néha csak egy pillanatnyi, néha akár 5-7 mp idő is eltelik, éppen ezért amikor úgy érezzük, hogy már nem lő többet, akkor is várjunk még legalább egy fél percet, mielőtt leszerelnénk a rögzítésről.
Szívesen használják szilveszterkor, esküvőkön, koncerteken, fesztiválokon, sporteseményeken, évfordulókon és városi rendezvényeken használják.
Rakéták
A rakéták fa vezetőpálcából és rakétatestből álló pirotechnikai termékek. Jellemzően üvegből, stabil hengeres testekből vagy a csomagokhoz mellékelt műanyag csőből kell indítani.
Működése izgalmas. Mielőtt felrepülne csakúgy, mint egy igazi rakéta, erős morajlás közepette tűzszikrát szór maga alá, majd a hang süvítővé válik és szemünk előtt repül a magasba.
Felszálló ágban is végig követni tudjuk amerre repül, majd elérve a bontási magasságot szétrobban és elénk tárja a benne hordozott pompás kompozíciót. Kifejezetten ajánlom azoknak, akik szeretnek tűzijátékot indítani. Egyesével indítandók, így többen is kipróbálhatják, átizgulhatják az gyújtás élményét.
Bátorításként egy rövid használati útmutató:
Vegyük ki a rakétát a csomagból, majd a rakétafej alsó részén lévő műanyag kupakot erős oldalirányú mozgatással vegyük le. Ez alatt találjuk a gyújtózsinórt. Egyes rakétáknál nincs ilyen kupak, ilyen esetben a gyújtózsinór egyértelműen látható.
Helyezzük a rakétát a vezetőpálca méretéhez alkalmas üvegbe, csőbe, majd oldalt állva, gyújtsuk meg a gyújtózsinórt. 5-8 mp késleltetési időt követően, a rakéta „motor” része tűzszikrát kezd szórni a földre, majd felrepíti a rakétát.
A pirotechnikai játékok csoportja nagyon sokféle terméktípust foglal magában. Itt a legismertebbekről ejtek röviden szót.
A rakéták használata igen sokrétű: szilveszter, nemzeti ünnepek, házasságkötés és esküvő, sportesemények, koncertek, fesztiválok, valamint magánrendezvények és családi ünnepek.
Földi pörgettyűk
A földön pörögnek, és színes lángokat és szikrákat bocsátanak ki. Sima talajra helyezve, a talajon pörög, és valamilyen tűzijáték effektet jelenít meg (szikraszórás, fényhatás).
Általában kisebb összejöveteleken, családi zsúrokon, gyerekek születésnapján használják.
Felszálló forgók
Ezt a tűzijáték terméket köznyelven lepkének, vagy züminek nevezik. Általában megjelenésükben is ezekre hasonlítanak, van két szárny részük, és közöttük egy hengeres test. A hengeres test végén a gyújtózsinór.
Helyezzük sima talajra (fontos, hogy jó sima legyen), majd meggyújtás után a termékek megpördülnek a földön és felemelkednek a levegőbe. Némelyik ott még mutat valami látványt, vagy pukkan.
A földi pörgettyűhöz hasonlóan kisebb összejöveteleken, családi zsúrokon, gyerekek születésnapján használják.
Durranó borsó
Köznyelven ördögpatron. Fűrészporral vegyítetten csomagolják zacskóba. Az apró kis „borsókat” földhöz kell dobni, és ott enyhe fényhatás kíséretében csattannak egyet.
Főként szilveszterkor és halloweenkor használják szívesen .
Recsegők
Két főbb megjelenési formája ismert:
- zöld gömbök,
- vagy fényes, színes csomagolású apró cukorka.
És esetenként hosszabb papírcsík formájúval is találkozhatunk.
Bármelyiket is használjuk, mindegyiken jól látható a gyújtózsinór, amit meg kell gyújtani, és a terméket földre helyezni. Ezután – mint a nevéből is kiderül – fényhatás mellett apró recsegők pattognak majd a földön.
A szilveszteri bulik mellett koncerteken, felvonulásokon és magánrendezvényeken használják szívesen.
Egy tűzijáték anatómiája
Mozsár: Ez a magas henger tartja a töltényt a kilövésig.
Héj: Ez gyakran egy két félbe csomagolt papírgömb alakú. Tele van csillagokkal, amelyeket úgy terveztek, hogy egy bizonyos hatást keltsenek az égen. A lövedék alja egy felhajtótöltetet tartalmaz, amely kilövi a lövedéket a mozsárból.
Gyújtózsinór: Ez a gyújtózsinór hordozza a hőt a fekete por aktiválásához.
Emelőtöltet: Ez a töltet a lövedék alján található, és fekete porból készül. Amikor meggyullad, kilövi a lövedéket az aknavetőből az égbe.
Fekete lőpor: A több mint 1000 évvel ezelőtt Kínában feltalált lőpor 75% kálium-nitrátból (salétrom), 15% faszénből és 10% kénből készül.
Időzített gyújtózsinór: Ez a gyújtózsinór aktiválja a tűzijátékban lévő robbanótöltetet.
Robbanótöltet: A töltényhüvely közepén található, ez gyújtja meg a csillagokat a tűzijátékban.
Csillagok: Ezek a kis golyók vegyi anyagokból, például porított fémsókból készülnek. Amikor meggyulladnak, létrehozzák a tűzijáték különleges hang- és fényhatásait.
Mitől függ, milyen színű lesz a tűzijáték?
A tűzijátékok belsejében lévő csillagok fémsókból készülnek, amelyek fém és más kémiai összetevők porított kombinációi.
Amikor a csillagok meggyulladnak, a fémrészecskék (a fémsókban) hatalmas mennyiségű energiát nyelnek el. Amint elkezdenek lehűlni, a részecskék ezt a többletenergiát fény formájában bocsátják ki. Ennek a fénynek a színe a fém típusától függ:
- Stroncium: Vörös
- Kalcium: Narancssárga
- Nátrium: Sárga
- Bárium: Zöld
- Réz: Kék
- Stroncium + Réz: Lila
- Magnézium, alumínium + titán: Fehér
Érdekesség:
Az első tűzijátékok — Kínában, a Song dinasztia idején(960–1279) — hosszú, keskeny bambuszcsövekbe csomagolt lőporból készültek. Úgy gondolták, hogy a keletkező robaj elriasztja a gonosz szellemeket!
Alkalmazd a gyakorlatban a tűzijáték tudásod
Ebben a cikkben részletesen bemutattuk a különböző pirotechnikai termékek (tűzijátékok) működését és alkalmazását.
A tűzijátékokat különböző kémiai reakciók hozzák létre, és számos típusuk létezik, mint például a rakéták, mozsarak, petárdák és még sok más. A cikkben részletesen kifejtettük, hogy hogyan működnek ezek a tűzijátékok, és hogyan hozzák létre a lenyűgöző fény- és hanghatásokat az égen.
Ha kedved támad a tűzijátékozáshoz, nézz szét a tűzijáték webshopunkban, ahol számos különböző pirotechnikai terméket találhatsz a különböző alkalmakra és igényekre.
Fontos azonban, hogy minden tűzijáték termék használatakor betartsuk a biztonsági előírásokat. Attól ugyanis, hogy elolvastunk egy átfogó cikket a pirotechnikai termékek működéséről, még senki sem lesz pirotechnikus.
Gyere, fedezd fel a tűzijátékok izgalmas világát, és élvezd a fények és hangok varázsát a következő eseményen vagy ünnepségen!
Ha nem szeretnél lemaradni a további érdekes tartalmakról, kövesd a Facebook, Insta oldalunkat és Youtube csatornánkat!
Kapcsolódó cikkeink
Szilveszteri tűzijáték: Hogyan válaszd ki a tökéleteset?
A szilveszter és az újév ünneplése világszerte elképzelhetetlen tűzijáték nélkül, függetlenül attól, hogy egy kisebb [...]
nov
Tűzijáték árak 2024 – Miért emelkednek az árak Magyarországon?
A tűzijátékok iránti kereslet évről évre nő, ugyanakkor az árak is jelentős változásokon mennek keresztül, [...]
nov
Szenzációs filmes tűzijáték jelenetek – amik örökre beleégtek a múltba
A tűzijátékok évezredek óta lenyűgözik az embereket. Az ősi Kínában kezdődött, és azóta világszerte ünnepségek, [...]
okt
A tűzijáték pszichológiája: öröm vagy rémálom? (Beszéljünk őszintén)
A tűzijáték látványos, izgalmas, és imádjuk… vagy mégsem? Miközben milliók ámulnak a fények és hangok [...]
okt
A tűzijátékok dermesztő oldala – az elmúlt 20 év legbrutálisabb tűzijáték balesetei
Senki sem gondolná, hogy egy szórakoztató ünnepi este tragédiába torkollhat. Az elmúlt 20 évben rengeteg [...]
szept
Szilveszteri Tűzijátékok: Minden, amit tudnod kell a tökéletes év végi buliról!
Szilveszter éjszakája minden évben a fények, hangok és színek ünnepe, ahol a tűzijátékok különleges helyet [...]
szept
Olcsó tűzijátékok szilveszterre: Hogyan varázsolj látványos év végi show-t pénztárcabarát módon?
Olcsó tűzijátékok, jó döntés ha látványos showt szeretnénk? Amikor az év végi szilveszteri buli tervezésére [...]
szept
Konfetti ágyú: mi ez, hogyan és mikor használd?
A tűzijáték mellett a konfetti ágyú az egyik legnépszerűbb eszköz, amely bármilyen rendezvényt emlékezetessé és [...]
szept