KISOKOS

A TŰZIJÁTÉKOK TÖBBSÉGÉT MAGÁNSZEMÉLYEK IS MEGVÁSÁROLHATJÁK, ÉS FELHASZNÁLHATJÁK AZ ÉV MINDEN NAPJÁN!

Január első napjaiban a híradások kötelező eleme, hogy a fel nem használt tűzijátékot vissza kell vinni a vásárlás helyére, le kell adni. Ez alapján mindenki azt gondolná, hogy így egész évben “lőttek” a tűzijátéknak, azzal a következő Szilveszterig, majd egy évet várni kell.

Hát ez így, nem teljesen igaz!

Az év végén konténerből árusított termékek többségét magánszemélyek is engedély nélkül használhatják egész évben! Webshopunkban év közben is megvásárolhatóak a tűzijátékok, és magánterületen fel is használhatóak.

A LEGFONTOSABB TUDNIVALÓK AZ EGYES TŰZIJÁTÉK KATEGÓRIÁKRÓL

1. KATEGÓRIA

  • Év közben bármikor használható
  • VIPPIRO.HU webshopban egész évben beszerezhető
  • 14 éves kor felett szabadon működtethető
  • 14 éves kor alatt csak nagykorú személy felügyelete mellett felhasználható
  • Jelölésük a csomagoláson: KAT. F1 vagy CAT 1

2. KATEGÓRIA

  • Év közben bármikor használható
  • VIPPIRO.HU webshopban egész évben beszerezhető
  • 16 éves kor felett szabadon működtethető
  • 16 éves kor alatt csak nagykorú személy felügyelete mellett felhasználható
  • Jelölésük a csomagoláson: KAT. F2 vagy CAT 2

3. KATEGÓRIA

  • Csak december 31-én 18 órától a következő naptári év január 1-jén 6 óráig használhatók
  • VIPPIRO.HU webshopban novembertől rendelhetőek, azokat Szilveszter előtti napokban kiszállítjuk. Konténeres árusítóhelyeken kizárólag december 28. és 31. között vásárolhatóak meg
  • A fel nem használt vagy hibás tűzijátékot
    január 5-ig a vevő köteles a forgalmazónak  visszaszállítani
  • 18 éves kor felett működtethető
  • Jelölésük a termékek csomagolásán KAT. F3 vagy CAT. 3.

173/2011. (VIII. 24.) KORM. RENDELET A POLGÁRI CÉLÚ PIROTECHNIKAI TEVÉKENYSÉGEKRŐL

103. § (1) Az 1. és 2. pirotechnikai osztályba tartozó tűzijáték termékre e rendelet előírásait e címben meghatározott eltérésekkel kell alkalmazni.

(2) Nem kell engedély a 14. életévét betöltött személynek az 1. pirotechnikai osztályba tartozó pirotechnikai termékek – a petárda kivételével – megvásárlásához, birtoklásához, és ezeket egy időben összesen 1 kg nettó hatóanyag-tartalomig tárolhatja, és a használati és kezelési útmutatóban meghatározottak szerint felhasználhatja. A 14. életévét be nem töltött személy csak nagykorú személy felügyelete mellett használhat fel 1. pirotechnikai osztályba tartozó tűzijáték terméket.

(3) Nem kell engedély a 16. életévét betöltött személynek a 2. pirotechnikai osztályba tartozó tűzijáték termék – a petárda kivételével – megvásárlásához, birtoklásához, és ezeket egy időben összesen 1 kg nettó hatóanyag-tartalomig tárolhatja, és a használati és kezelési útmutatóban meghatározottak szerint felhasználhatja. A 16. életévét be nem töltött személy csak nagykorú személy felügyelete mellett használhat fel 2. pirotechnikai osztályba tartozó tűzijáték terméket.

104. § (1) 1. és 2. pirotechnikai osztályba tartozó tűzijáték termék

a) közintézményben, középületben, sportlétesítményben, egyházi jogi személy által használt helyiségben, védett természeti területen, valamint rendezvény helyszínéül szolgáló nyilvános helyen pirotechnikus jelenlétében és irányításával használható fel,

b) tömegközlekedési eszközön nem használható fel, és csak zárt csomagolásban szállítható,

c) magánszemély által közúti és gyalogos közlekedésre (út, járda, híd stb.), kikapcsolódásra, szórakozásra, sporttevékenységre, szabadidő eltöltésére szolgáló területen – kivéve a december 28. 18 óra és a következő naptári év január 1-jén 6 óra közötti időtartamot – nem használható fel.

(2) A hibás vagy lejárt felhasználhatósági idejű, 1. és 2. pirotechnikai osztályba tartozó tűzijáték terméket a vevő köteles a vásárlás helyére visszaszállítani, a forgalmazó köteles azt térítésmentesen és költség felszámítása nélkül visszavenni.

(3) Az 1. és 2. pirotechnikai osztályba tartozó tűzijáték termék alkalmas tárolóhely hiányában a 26. §-ban foglaltak szerint is tárolható.

105. § (1) Az 1. és 2. pirotechnikai osztályba tartozó tűzijáték termék forgalmazását a tevékenység megkezdése előtt legalább tizenöt munkanappal be kell jelenteni a forgalmazás helye szerint illetékes rendőrkapitányságon.

(2) Az (1) bekezdés szerinti bejelentést a 3. melléklet 5. pontjában meghatározott tartalommal kell teljesíteni, amelyről a rendőrség igazolást ad ki.

(3) A bejelentés során a kérelmező igazolja a forgalmazásra szolgáló létesítmény alaprajzának, műszaki leírásának meglétét, a biztonsági védőberendezések vázlatrajzának elkészültét.

(3a) A bejelentés elbírálása során az engedélyező hatóság beszerzi a tárolási engedélyt és azt az eljárása során figyelembe veszi.

(4) Ha a bejelentés alapján a jogszabályok előírásainak megfelelő, biztonságos forgalmazás és tárolás feltételei nem biztosítottak, a forgalmazás megkezdése előtt legalább öt nappal, a tevékenység végzését az (1) bekezdésben meghatározott rendőrkapitányság megtiltja.

106. § (1) Az 1. és 2. pirotechnikai osztályba tartozó tűzijáték termék – kivéve e termék év végi, konténerből történő ideiglenes forgalmazását – csak az e célra szakosodott nyílt árusítású üzletben, vagy egyéb üzlet megfelelően elkülönített részében árusítható.

(2) A 2. pirotechnikai osztályba tartozó tűzijáték termék nagy forgalmú vagy tömegtartózkodásra szolgáló épületben, valamint a 300 m2 – szintenként összesített – alapterület feletti áruházban vagy vásárcsarnokban nem forgalmazható.

107. § (1) A 3. pirotechnikai osztályba tartozó tűzijáték termékre e rendelet előírásait e címben meghatározott eltérésekkel kell alkalmazni.

(2) Nem kell engedély a nagykorú személynek a 3. pirotechnikai osztályba tartozó tűzijáték termék december 28-a és 31-e között történő megvásárlásához, és a használati és kezelési útmutatóban meghatározottak szerint december 31-én 18 órától a következő naptári év január 1-jén 6 óráig történő felhasználásához.

(3) A 3. pirotechnikai osztályba tartozó tűzijáték termék használati és kezelési útmutatójának tartalmaznia kell a termék magánszemély általi engedélyhez nem kötött felhasználhatóság időtartamát.

108. § (1) A 3. pirotechnikai osztályba tartozó tűzijáték termék közintézményben, középületben, sportlétesítményben, egyházi jogi személy által használt helyiségben, rendezvény helyszínéül szolgáló nyilvános helyen pirotechnikus irányításával használható fel.

(2) 3. pirotechnikai osztályba tartozó tűzijáték termék tömegközlekedési eszközön nem használható fel, és csak zárt csomagolásban szállítható.

(3) A fel nem használt vagy hibás, 3. pirotechnikai osztályba tartozó tűzijáték terméket január 5-ig a vevő köteles a forgalmazónak visszaszállítani, aki ezt köteles térítésmentesen és költség felszámítása nélkül visszavenni.

(4) Nagykorú személynek nem kell külön engedély 3. pirotechnikai osztályba tartozó tűzijáték terméknek a (3) bekezdésben meghatározott időpontig történő – egy időben összesen 3 kg nettó hatóanyag-tartalmat meg nem haladó – birtoklásához, tárolásához.

HOGYAN VÁLASSZUNK TŰZIJÁTÉKOT?

Fő kérdés, hogy van-e kedvünk pepecselni, vagy kompakt megoldásra vágyunk?

Ha nincs tapasztalatunk tűzijátékokkal, és nem annyira fontos az élmény, amit a termékek gyújtogatása jelent, akkor mindenképp javasolt olyat választani, amelyiknél egy gyújtást követően több lövés is elindul, szépen, egymás után.

Az ilyen komplex látványt nyújtó tűzijátékok leginkább valamilyen téglatest, vagy hengeres formájúak. Ezekben több cső van egymás mellé csomagolva, a csövekben a lövések, amiket a dobozon belül késleltetőkkel kötik össze. A látványos effektek így pontosan időzítve, egymás után, és nem egyszerre robbannak az égen.

A téglatestek mérete sejteti az abban lévő csövek számát. Minél nagyobb a vízszintes kiterjedése a testnek, annál több cső lehet benne, és minél magasabb, annál nagyobb átmérőjű csövekből áll.

Miért érdekes a csövek kalibere? Minél nagyobb, annál nagyobbat szól, annál magasabbra repíti az effekteket. Igen nagy különbségek léteznek.
A legkisebb csövek (12-15 mm-esek) különösebb hanghatás nélkül végzik a dolgukat, míg a legnagyobbak (38-45 mm-esek), még a talajt is megrengetik alattunk.

Működésük ezeknek a kompakt tűzijátékoknak 10 másodperctől akár több percig is eltarthat.

Aki pedig imádja a gyújtogatást, azoknak ajánlott az „1 gyújtással – 1 effekt” jellegű termékek közül választania. Itt is igen széles a repertoár.
Rakéták például, amelyeket csőbe helyezve kell indítani, és mint az igazi űrrakéták, először állva, de erős szikraesőt nyomnak, majd gyorsulva emelkedve süvítenek magasan az égbe. Sok apró játékos termék, földi pörgettyűk, recsegők, méhecskék is ide tartoznak.
Utóbbi időkben igen kedvelté váltak a csőbe szerelt bombák. Egy termék, gyújtás, egy gyönyörű effekt 25-40 m magasan.

GYAKRAN ISMÉTELT KÉRDÉSEK

LEHET ÉV KÖZBEN IS HASZNÁLNI TŰZIJÁTÉKOT?

Igen, a KAT. F1 és KAT. F2 , valamint P1 és T1 jelölésű termékek egész évben, engedély nélkül, magánterületen felhasználhatóak. A szilveszteri konténerekben forgalmazott tűzijátékok döntő többsége ilyen. Egész évben működő üzletekben, így nálunk is, kizárólag csak ilyen terméket lehet megvásárolni.
A csomagolásokon lévő használati útmutatók kötelezően tartalmaznia kell a termék kategória megjelölését.
Ezek a KAT. F3 jelölésű tűzijátékok. Kifejezetten nagy csövekkel rendelkeznek, vagy nagyon magas lövésszámmal, sok töltettel.
Ezek a KAT. F3 jelölésű tűzijátékok. Kifejezetten nagy csövekkel rendelkeznek, vagy nagyon magas lövésszámmal, sok töltettel.
Kizárólag a KAT. F3 jelölésűt, ahhoz a konténerhez, ahol azt év végén megvásároltad. A KAT. F1, KAT F2, T1 és P1 jelölésű termékeket meg lehet tartani, és év közben is lehet használni.
Sokféle tűzijáték létezik, de szinte mindegyiket úgy kell működésbe hozni, hogy egy zöld gyújtózsinórt meggyújtunk.
Isten ments! Tilos és balesetveszélyes! Rakéta mindig a pálcájával együtt emelkedik a levegőbe, ezért olyan csőbe, üvegbe kell helyezni, amiben a rakétapálca nem szorul meg, és ki tud abból könnyedén repülni. Túlzottan nagy nyílása se legyen a csőnek, mert akkor a rakéta eldől benne, és esetleg oldalirányba fog kilőni.
Nem. A petárda egy tűzijáték típus, amit arra hoztak létre, hogy hanghatással járjon. Magánszemélyek általi birtoklása, részükre történő forgalmazása 2006 óta Magyarországon tilos!
Ezek valószínűsíthetően valamilyen gyártási hibával, leggyakrabban összekötő gyújtózsinórok szakadása miatt merülnek fel. Ezeket a forgalmazónak vissza kell vinni, aki köteles azokat terítésmentesen visszavenni. (Mi a vételárat is visszafizetjük!)
Magyarországon kötelezően fel kell tüntetni a csomagoláson, hogy a termék meddig használható fel. Amennyiben más európai országból származik a termék, ott nem feltétlenül írják rá, ugyanis az uniós szabvány azt mondja: amíg egy termék rendeltetésszerűen használható, addig lehet használni.
Ha szemmel láthatóan fizikailag sérült (pl. behorpadtak a csövek, összelapultak), vagy ha a termék nagyon szét van ázva, vagy láthatóan valamikor nagyon-nagyon szétázhatott (néhány perc az esőn nem okoz bajt, de ha egész éjszaka ázik, utána már ne használjuk el, még ha ki is szárad).
Apró, játékos termékeket pár méterről: jellemzően 1 vagy 8 m a biztonsági távolságuk. A több lövéses telepeket, rakétákat, csöves bombákat, azok kaliberének nagyságától függően, de minimum 20-25, a tényleg nagyon nagy kaliberűeket minimum 30-35 m-ről érdemes nézni. Tévedés, hogy közel legyünk a termékhez, ugyanis akkor alulról fogjuk csak látni az effekteket, és az úgy nem látványos (inkább csak izgalmas 🙂 ).